הסיפור הטרגי הגיע לבית הדין הרבני – עונש ביניים: 1000 ש"ח ליום

אולם בית דין רבני, צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

סיפור טרגי הגיע לבית הדין הרבני: פרשיית האלמנה העגונה על ידי אבי בעלה

פרשייה חדשה של אב מעגן, הפעם במהדורה של מניעת חליצה, נחשפה בבית הדין הרבני פתח תקוה.

חברי בית הדין הרב אברהם מייזלס, הרב בנימין לסרי והרב נחמיה נשר הפעילו את כל האמצעים המשפטיים וההלכתיים האפשריים כדי לגאול מעגינותה אישה צעירה שהתאלמנה מבעלה ללא ילדים. בית הדין הטיל על האב קנסות גבוהים ואזהרה במאסר אף שאינו צד ישיר בנושא.

סיפור המעשה מורכב. צעיר נשוי טרי חלה במחלה קשה והלך לעולמו בטרם נולדו לו מנישואיו ילדים. בנסיבות אלה מאחר שלמנוח לא היו ילדים ויש לו אח צעיר ורווק – על פי ההלכה על האח לאפשר לה "חליצה" כדי לשחרר את האלמנה שתוכל להינשא לאחר.

הכלה הינה אישה דתיה אשר ללא הליך חליצה זה לא תוכל להינשא בשנית. לקראת ביצוע הליך החליצה התברר כי אביו של המנוח, שלא היה עמו בקשר שנים רבות, מונע מבנו הצעיר לחלוץ.

תחילה דרש האב לקבל את מלוא ירושת המנוח כדי שיואיל להרשות לבנו הצעיר להשתתף בחליצה ולהתיר את אשת אחיו. האלמנה העשוקה והאומללה הסכימה לוותר על מלוא הירושה אך האב עדיין לא נתרצה. התברר לבית הדין כי המניע לכך הוא נקמה אישית של האב בבנו המנוח שלא שמר עמו על קשר במשך השנים, מאז התגרש מאמו.

כפיית ציות נגד חותנה – הבקשה לצו בבית הדין הרבני פתח תקוה

בעקבות כך הגישה האלמנה תביעה 'לכפיית ציות' כנגד חותנה בטענה שהוא מונע מבנו הצעיר, אחיו הרווק של המנוח, לאפשר את חליצתה. בכך הוא מפר החלטות שיפוטיות של בית הדין ופוגע בחירותה ובזכותה היסודית להינשא ולשקם את חייה בפתיחת פרק נישואין חדש והקמת משפחה לאחר פטירת בעלה ללא ילדים.

התביעה לקיום החליצה הופנתה כלפי היבם, אך עקב גילו הצעיר של הבן הסמוך על שולחן אביו ותלוי בחסדיו, הוא לא העז להפר את רצונו של האב. בית הדין ניסה באמצעות גורם שלישי לשכנע את הבן לחלוץ אבל האב הצליח לטרפד זאת שוב ושוב.

בית הדין הרבני החליט כי בנסיבות אלה כאשר לאב קיימת שליטה מלאה והשפעה בלתי מוגבלת על בנו שנתבע לקיים את החליצה, הרי שנסיבות אלה מחייבות את בית הדין להפעיל את סמכותו לפי סעיף 7 א' לחוק בתי הדין – כפיה וציות ודרכי דיון, להוציא צו לביזיון בית המשפט כלפי מי שאינו צד ישיר להליך אך מונע מהצד בהליך לקיים את החלטותיו השיפוטיות.

ביזיון בית משפט ושורת פסקי דין קודמים

לביסוס ההחלטה בדבר סמכותם מביאים הדיינים שורה של פסקי דין של בית המשפט העליון בירושלים ובהם של נשיא בית המשפט לשעבר אהרון ברק, של שופט בית המשפט העליון המכהן דוד מינץ ועוד.

לאחר אין ספור דיונים והתחמקויות מצד האב המעגן בתואנות שונות ומשונות הוציא השבוע בית הדין החלטה בה הוא מטיל עליו קנס לטובת אוצר המדינה בסך 1,000 שקלים על כל יום עבודה של בית הדין (חמישה ימים בשבוע) שבו האב מונע מבנו להשתתף בהליך החליצה. בית הדין הוסיף והתרה באב, כי אם יתברר שגם סנקציות כספיות אלה לא יועילו, הוא "ישקול לעבור לשלב הבא של הטלת מאסר על הנתבע".

סיפור טרגי בבית הדין הרבני פתח תקוה, אילוסטרציה - אולם דיונים, צילום: דוברות בתי הדין הרבניים
סיפור טרגי בבית הדין הרבני פתח תקוה, אילוסטרציה – אולם דיונים, צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

מענק לכל יום זכאות – למה פחות מ 5000 תושבים הגישו בקשה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן